DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 29.06.2010 10:25:00

Sbor dobrovolných hasičů Uhřičice

Historie

-Jednotku sboru dobrovolných hasičů obce je podle § 68 zákona č. 135/1985 Sb., o požární ochraně, povinna zřídit každá obec. Mnohé obce jich zřizují více. Své sbory dobrovolných hasičů zřizují též některé průmyslové, dopravní a jiné firmy.

-Většina sborů má ve svém názvu buď celá slova Sbor dobrovolných hasičů nebo jen zkratku SDH, některé sbory však mají názvy tvořené jinak.

-Sbory dobrovolných hasičů v Česku zastřešuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS), sbory na Moravě včetně moravského Slezska Moravská hasičská jednota.

-Sbory jsou označeny šesticiferným evidenčním číslem (první trojčíslí odpovídá okresu) a podle své velikosti, významu a vybavení se člení do kategorií: největší sbory bývají v kategorii II, jiné významnější sbory v kategorii III, malé sbory v kategorii V a podnikové v kategorii VI.

-Uhřičice jsou obec ležící v okrese Přerov. Mají 602 obyvatel a jejich katastrální území má rozlohu 928 ha.

Popis

-Obec Uhřičice leží jihozápadním směrem od města Přerov na pravém břehu řeky Moravy. Jižně nedaleko obce se rozkládá město Kojetín. Kolem západního okraje obce prochází železniční trať vedoucí z Kojetína do Tovačova, která byla původně používaná jako vlečka do tovačovského cukrovaru a po řadu desetiletí též k osobní dopravě. Od východního okraje obce se rozprostírá malebný lužní les a v jeho prostoru je malá studánka. Severovýchodně od obce najdeme zajímavou technickou památku z roku 1908 nesoucí název Syfon. Jedná se o uměle vybudované křížení dvou řek, a to Valové a Bolelouckého náhonu podtokem. Tento Syfon je největší svého druhu v Evropě.

Památky

-K zajímavým památkám v Uhřičicích patří barokní sousoší svatého Floriana od J. A. Heinze zhotovené v roce 1742. Najdeme je ve středu obce blízko obecního úřadu. U jižního okraje obce jsou barokní boží muka z r. 1798 s obrázkem svatého Floriana. Na budově místní školy je umístěna busta J.A. Komenského, kterou vytvořil J. Úprka v roce 1905. Vedle obce leží přes řeku Valová most, v jehož zábradlí jsou zachovány otvory ze 2. světové války po střelách dum-dum. Na konci války zde proběhla přestřelka mezi partyzány a nacisty. Východně nedaleko obce prochází zelená turistická značka.

Historie obce

-Pověst říká, že Uhřičice založil český panovník, když táhl proti Uhrům. Pro název obce bychom mohli použít výklad „ves lidí Uhříkových“. O části obce se píše jako o majetku moravské církve v písemné zmínce z r. 1131. A v roce 1174 dostal darem celou obec biskupský kostel v Olomouci od moravského knížete Oldřicha. Zde několik dat z historie:
  • 1277 - První připomínka mlýna
  • 1450 - První zmínka o škole, dále r. 1515 a trvale od roku 1643.
  • 1480 - Za válek Jiřího z Poděbrad obec zpustla ale v tomto roce je opět uváděna jako osídlená.
  • 1515 - V obci 45 usedlých a škola
  • 1767 - V obci 40 sedláků, 19 chalupníků, mlynář, šenkýř a 5 domkařů
  • 1785 - Vyplacení obce z roboty
  • 1819 - Při požáru vyhořela celá obec i ovocné sady od sádla, které se vznítilo při smažení koblihů
  • 1830 - V obci 73 domů a 613 obyvatel
  • 1830 - Poprvé zaznamenáno užívání pluhu
  • 1860 - Poprvé zaznamenáno užívání kosy
  • 1874 - Poprvé zaznamenáno užívání secího stroje
  • 1878 - Poprvé zaznamenáno užívání mláticího stroje
  • 1875 - Občané Uhřičic zachránili 21 cikánů před utonutím
  • 1895 - Zbudovaná železniční trať
  • 1910 - 116 domů a 749 lidí
  • 1911 - Zaplavení části obce při povodni
  • 1911 - Vybudován Syfon
  • 1997 - Zaplavení části obce při povodni
  • 2000 - 210 domů a 608 obyvatel

Pečeť
  • -Pečetí obce bylo několik.
  • v 16. století zobrazovala rádlo, brázdu a nápis „Obec Uhřičice“,
  • v 18. stol. nápis „SIGIL COMVITATIS VHRZITZ“ a poprsí Jana Křtitele a
  • v 19.století postavu sv. Floriána hasícího oheň.

Významní rodáci
  • František Jášek - kněz, hospodářský správce kapituly olomoucké a kanovník kroměřížský (*1797 +1849).
  • Amálie Vrbová - psala pod pseudonymem Jiří Sumín, autorka románů z vesnického prostředí (*1864 +1936)

__________________________

Parfemy.cz Parfemy.cz Parfemy.cz Krasa.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Hodinky.cz Sperky.cz NakupniCentrum.cz NakupniCentrum.cz
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek